پژوهشی

معاونت پژوهشی

در حال بررسی … .

آمریت پژوهش

در دنیای امروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار می‌رود. سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات و گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موثق وابسته است. نوع و سطح فعالیت‌های پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود.

به یک معنا، موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه صنایع، کشاورزی، خدمات و… به گونه‌ای به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد. در واقع پژوهش یکی از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می‌آید.

از اینرو، موفقیت وتوسعه پژوهش درهرجامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی(پژوهش مدار) درآن جامعه است. در رویکرد پژوهش­مدار ازیافته­‌های پژوهش­های قبلی برای بهبود وضع موجود استفاده موثری به عمل می­آید. اولین گام برای بستر سازی تولید علم و حرکت به سمت انکشاف و توسعه در ابعاد مختلف آن، این است که فرهنگ پژوهش در محیط های آموزشی به صورت فرهنگ نهادینه تبدیل شود. برنامه ها و طرح های آموزشی در دانشگاه ها و مراکز تعلیم و تربیه باید بر اساس حرکت موازی و توأمان آموزش و پژوهش، تدوین و اجرا گردد، سیستم آموزشی بیگانه با فعالیت­ و دورنمای پژوهشی نه تنها حرکت­های توسعه محور را جهت نمی­دهد بلکه خود چالشی بحران ساز فراروی توسعه کشور محسوب می­گردد.

متاسفانه، نظام تحصیلات عالی در افغانستان اعم از دولتی و خصوصی نه برای پژوهش بلکه برای آموزش سازماندهي شده‌اند. در این مراکز، همه چيز براساس آموزش برنامه‌ريزي شده و حول محور آموزش مي‌چرخد. تقريباً تمامي کادر علمي دانشگاه‌هاي افغانستان آموزشي هستند، آن­ها اغلب نياز آموزشي دیپارتمنت مربوطه را برآورده مي‌نمايند و اغلب انگیزه و فرصتی برای پژوهش ندارند. در چنين شرايطي لازم است اولیای دانشگاه‌ها با تشويق و تسهيل امور مربوط به پژوهش و سياست‌گزاري‌هاي مناسب، انگيزه پرداختن به امور پژوهشي را به موازات آموزش تقويت كنند.

دانشگاه خاتم النبیین(ص) از همان آوان تأسیس به این مهم توجه داشته و رسالت اصلی خود را تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص در سطح جهانی و تولید علم و دانش به‌منظور کمک به توسعه‌ی پایدار کشور”  تعریف کرده است، بدیهی است که نه تولید علم و نه تربیت نیروی مختصص بدون اهتمام جدی به امر پژوهش صورت نمی­گیرد. بدین­ منظور، آمریت تحقیقات علمی را با اهدافی که زمینه رسیدن به چنین رسالتی را فراهم می­سازد، در ساختار تشکیلاتی خود در نظر گرفته است.

 • اهداف

۱- ارتقاء فعالیت های پژوهشی و بستر سازی برای تولید آثار علمی متناسب با اولویت­های پژوهشی دانشگاه و نیازمندی های کشور؛

۲- کمک به توسعه علمی و فرهنگی کشور از طریق تولید آثار علمی و همکاری با نهادها و مراکز پژوهشی و آکادمیک داخل و خارج از کشور؛

۳- ایجاد تسهیلات لازم به منظور تسریع در روند اجرایی فعالیت­های پژوهشی؛

۴- سازماندهی و هدفمند نمودن پایان نامه­‌ها و رساله­‌های تحصیلات تکمیلی متناسب با معیارهای علمی و نیاز مندی­های کشور؛

۵- ایجاد زمینه انجام فعالیتهای علمی مشترک با سایر سازمانها؛

۶- ارتقای سطح علمی اساتید و دانشجویان دانشگاه در رشته­‌های مرتبط از طریق فعالیت­های پژوهشی؛

 • وظایف و اختیارات

۱- تدوین آیین نامه، شیوه نامه­‌ها و برنامه های مختلف پژوهشی بر اساس استراتژی و اهداف پژوهشی دانشگاه؛

۲- شناسایی و بررسی نیازهای پژوهشی دانشگاه؛

۳- تهیه و تدوین متون درسی مورد نیاز دانشگاه؛

۴- تهیه و اجرای طرح‌های پژوهشی به منظور تحقق اهداف دانشگاه؛

۵- جذب کادر پژوهشی از میان افراد مختصص و دارای سابقه و توان پژوهشی؛

۶- انتشار مجله( تخصصی و دانشجویی)، کتاب‌های علمی، متون درسی، جزوه‌های آموزشی و تولید نرم‌افزار متناسب با نیازها و اهداف دانشگاه طبق ضوابط و مقررات مربوطه؛

۷- برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه؛

۸- تعیین خط‌ مشی و برنامه‌های پژوهشی دانشگاه در چارچوب سیاست‌ها و مصوبات دانشگاه؛

۹- ارزیابی نتایج فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه؛

۱۰- پیشنهاد تأسیس و انحلال گروه‌های پژوهشی و ارایه آن به شورای عالی برای طی مراحل قانونی؛

۱۱- بررسی و تصویب برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، کارهای آموزشی، همایش‌ها و بازدیدهای علمی؛

۱۲- برنامه ریزی برای فرصت های مطالعاتی اعضای کادر علمی دانشگاه؛

 • مهمترین فعالیت­ها

ازجمله فعالیت‌های صورت گرفته توسط این آمریت در عرص­ه‌های؛ چاپ و نشر کتاب، مجلات علمی- پژوهشی، همایش­ها و نشست­ها را می‌توان گزیده وار اینگونه مورد اشاره قرار داد:

الف) کتاب­ها

 • افغانستان و جهانی شدن : دکتر عبدالقیوم سجادی
 • مبانی تئوریک احزاب در اسلام: دکتر عبدالقیوم سجادی
 • گفتمان اسلام سیاسی و جهانی‌شدن: دکتر عبدالقیوم سجادی
 • پارلمان و قانونگذاری: دکتر عبدالقیوم سجادی
 • جامعه شناسی سیاسی افغانستان: دکتر عبدالقیوم سجادی
 • حقوق اساسی جمهوری اسلامی افغانستان: دکتر عبدالعلی محمدی
 • حقوق اداری افغانستان: دکتر عبدالعلی محمدی
 • حقوق بشر و آزادیهای اساسی: دکتر محمدقاسم الیاسی
 • اهل‌بیت از دیدگاه ابوحنیفه: دکتر شفق خواتی
 • این آمریت همچنین برای سال آینده حد اقل ۱۱ عنوان کتاب را در رشته­‌های علوم انسانی و پزشکی آماده چاپ دارد که به جامعه علمی کشور تقدیم خواهد کرد.

ب) مجلات علمی- پژوهشی

مجلات علمی- پژوهشی دانشگاه خاتم النبیین(ص) در رشته­‌های علوم انسانی، علوم پزشکی و علوم فنی به فصلنامه منتشر می­گردد.

ج) همایش­ها و سمینارهای علمی

این آمریت همایش­ها و نشست­های علمی فراوانی را برگزار نموده که به مواردی از آن اشاره می­گردد:

 • همایش بررسی وضعیت صحت روانی افغانستان از سوی دانشکده طب؛
 • همایش علمی بازخوانی اندیشه سید جمال‌الدین افغانی؛
 • همایش گفتمان اعتدال در اندیشه اسلامی؛
 • سمینار تک کرسی شدن نظام انتخابات در افغانستان؛
 • سمینار جریان روشن‌فکری دینی در افغانستان؛
 • سمینار حکومتداری خوب در افغانستان؛ چالش­ها و راهکار­ها؛
 • سمینار انسان و محیط زیست؛
 • سمینار “علل وراه های پیشگیری از دیابت”؛
 • سمینار سنت و تجدد؛
 • سمینار توسعه و نوسازی در افغانستان؛
 • نقد و بررسی قانون احوال شخصیه اهل تشیع در افغانستان؛
 • استراتژی مناسب برای توسعه اقتصادی افغانستان

مرکزتحقیقات و فن‌آوری

نقش مراکز تحقيقاتی در کنار دانشگاه ها در جهت توليد و انتشار علم و فناوری از اهميت بسزايی برخوردار است و يکی از مهمترين عوامل در راستای خودکفايی و بهبود و توسعه نظام تحقيقات، حمايت از مراکز علمی و پژوهشی، تمرکز و هدايت امکانات، تشويق کامل و همه جانبه محققين و مکتشفين و نيروهای متعهد و متخصص در اين حيطه مي­باشد.

مرکز تحقیقات و تکنالوژی در تشکیلات آمریت تحقیقات دانشگاه خاتم­النبیین(ص) به منظور تقویت و ساماندهی فرایند پژوهش، تولید علم، کمک به سلامت جامعه و ارتقای ظرفیت علمی در سال ۱۳۹۵ ایجاد گردید.

 • ضرورت ایجاد مراکز تحقیقاتی:

به علت گستردگی، تنوع و دشواری فرایند پژوهش و همچنین ضرورت سازماند­هی و سياست‌گزاري‌هاي مناسب، شدیدا لازم است در هر دانشگاه مرکزیتی­ در امور پژوهشی فعال گردد. قطعا با فعالیت این بخش پایه­های اساسی فرایند پژوهش مستحکم و بر اعتبار علمی دانشگاه­ها افزوده خواهد بود. مرکز تحقیقات و فناوری دانشگاه خاتم النبیین(ص) در راستای توسعه­ی فعالیت­های پژوهشی، در دو بخش زیر شروع به فعالیت نموده است:

الف) بخش تحقیقات لابراتواری:

این بخش شامل قسمت های زیر می باشد:

۱- تکثیر و ایجاد حیوان خانه (Animal House) تحقیقاتی

۲- مطالعات الکتروفیزیولوژیک

۳- مطالعات رفتاری

۴- مطالعات مولکولی

ب)  نشر مقالات علمی- پژوهشی:

نتایج تحقیقات و دست آوردهای لابراتواری در قالب مقالات علمی- پژوهشی از طریق مجلات علمی دانشگاه به جامعه عملی کشور تقدیم می­گردد تا نوانسته باشد روزنه جدیدی را فراروی حرکت علمی در جامعه ایجاد نموده و بستری را برای گام های استوارتر و محکم تری در راستای تولید علم و فن آوری فراهم سازد.

کتابخانه

کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی به عنوان مراکز اصلی گردآوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی ابزار لازم را برای پژوهشگران و توسعه پژوهش فراهم می‌کنند. از آنجا که هیچ پژوهشی نمی‌تواند بدون برقراری پیوند با پیشینه پژوهشی در حوزه موضوعی خود موفق باشد، دسترسی به منابع اطلاعاتی روزآمد یکی از مهمترین نیازهای پژوهشگران و دانشجویان است. همه پژوهشگران و دانشجویان نیازمند آگاهی از فعالیت‌هایی هستند که قبلا در حوزه پژوهشی آنان اتفاق افتاده و یا در زمان حال در جریان است. این آگاهی از طریق دسترسی به منابع اطلاعاتی میسر می‌شود. معمولا یافته‌های سایر پژوهشگران از طریق مجله‌های علمی، کتاب‌ها، سایت‌های اینترنتی و پایگاه‌های اطلاعاتی منتشر می‌شود. کتابداران و متخصصان اطلاع رسانی متولی گردآوری و سازماندهی این اطلاعات هستند و نتایج پژوهش‌های قبلی را در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهند.

 

کتابخانه‌ی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های آمریت تحقیقات علمی، دارای بهترین کتاب‌های علمی و تخصصی بوده سعی دارد تا فضای مناسبی را جهت مطالعه، تحقیق و پژوهش پژوهشگران و دانشجویان فراهم آورد. این کتابخانه که در سال ۱۳۸۶، هم‌زمان با آغاز فعالیت دانشگاه تاسیس شده است، در دوشعبه‌ی مرکزی و طب، فعالیت دارد.

سالن مطالعة دانشگاه ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر دانشجو را به طور هم‌زمان در دو ساختمان مرکزی و طب برای مطالعه دارد این کتابخانه با داشتن ۶ نفر کارمند تمام وقت  همه روزه، جز روزهای تعطیلی رسمی، از ساعت ۸ صبح تا ۷:۳۰ شام در خدمت دانشجویان گرامی و مراجعین محترم می‌باشد.

 

هم‌چنین بخش امانت این کتابخانه با بیش از ۲۰۰۰۰ عنوان کتاب، آمادة خدمت‌رسانی به دانشجویان علوم انسانی و طبی می‌باشد. ثبت نام دانشجویان برای گرفتن کتاب به صورت امانت، به اعتبار کارت دانشجویی برای همیشه و به طور رایگان انجام می‌شود. هر دانشجو می‌تواند حداکثر دوجلد کتاب را برای دو هفته به طور امانت برداشت نماید و در صورت لزوم، کتاب‌ها تا یک هفتة دیگر تمدید می‌گردد.

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) به عنوان یک مرکز علمی و اکادمیک، همواره در صدد گسترش و توسعه‌ی کمی و کیفی خدمات‌‎رسانی می‌باشد. در هر سال تحصیلی به تناسب افزایش تعداد دانشجویان هر رشته در دانشگاه، کتاب‌های جدید خریداری و برای استفاده در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود. کتابخانه‌ی دانشگاه مجهز به نرم‌افزار جستجو و امانت کتاب می‌باشد. استفاده از این نرم‌افزار به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا بتوانند به راحتی براساس نام کتاب، نام نویسنده و یا موضوع، کتاب مورد نظر خود را جستجو کرده و پس از ثبت شمارة کتاب، آن را از بخش امانات درخواست نمایند. دانشجویان هم‌چنین می‌توانند از دفترچه‌های راهنمای کتاب در کنار نرم افزار، برای انتخاب کتاب مورد نظر خود استفاده کنند.

با توجه به گسترش تکنالوژی مدرن، توسعه‌ی ابزارهای تکنالوژیکی برای توسعة دانش معاصر از دیگر وظایف هر نهاد تحصیلی و علمی است؛ بدین منظور، دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) تعداد کثیری از نرم‌افزارهای علمی الکترونیک که حاوی مهم‌ترین و معتبرترین کتاب‌های علمی و مورد نیاز پژوهشگران علوم انسانی و تجربی است، خریداری نموده و ثبت سیستم کمپیوتری نموده است. دانشجویان این دانشگاه و علاقه‌مندان به تحقیق و پژوهش، می‌توانند به این خدمات نیز دسترسی داشته باشند و کتاب‌های الکترونیکی( نرم‌افزاری) برای همیشه در اختیار آن‌ها به صورت رایگان قرار می‌گیرد.

در کنار کتاب‌های علمی و تخصصی، دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) تلاش کرده تا تعداد زیادی از مجله‌های علمی- تخصصی داخلی و خارجی را تهیه نموده و در اختیار اهل علم و دانشجویان پژوهشگر قرار دهد. هم‌چنین روزنامه‌های معتبر داخلی همه‌روزه در سالن مطالعه‌ی کتابخانه‌ی دانشگاه وجود دارد که علاقه‌مندان به تحولات سیاسی و اجتماعی جهان و افغانستان، می‌توانند آن را در همین مکان مطالعه نموده و از مهم‌ترین تحولات روز، آگاهی یابند.

رایانه و اطلاع رسانی

ضرورت خدمات IT در کشور

در عصری که به‌سر می‌بریم فناوری اطلاعات یکی از عمده‌ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می‌شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می‌شود. از این‌رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده‌اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است.

زمینه های فناوری اطلاعات

امروزه معنای اصطلاح (IT (Information Technology یا «فناوری اطلاعات» بسیار وسیع شده است و بسیاری از جنبه های محاسباتی و فناوری را دربر می گیرد و نسبت به قبل شناخت این اصطلاح آسان تر شده است.  چتر فناوری اطلاعات  تقریباً  بزرگ است و بسیاری از زمینه ها را پوشش می دهد. متخصصین فناوری اطلاعات وظایف متنوعی دارد،  از نصب برنامه های  کاربردی تا طراحی شبکه های پیچیده کمپیوتری و پایگاه داده های اطلاعاتی. چندی از زمینه  های فعالیت  متخصصین فناوری ا طلاعات می تواند موارد زیر باشند:

 •  مدیریت اطلاعات
 •  پیاده سازی شبکه های کمپیوتری
 •  مهندسی رایانه
 •  طراحی سیستم های پایگاه داده
 •  مدیریت سیستم های اطلاعاتی
 •  سیستم های اطلاعاتی مدیریت
 •  مدیریت سیستم ها

خدمات IT در دانشگاه خاتم النبیین (ص)

 • خدمات ارتباطي و شبكه
 • دسترسي به اينترنت
 • شبكه هاي خصوصي مجازي
 • خدمات Share Drive
 • پشتيباني و بازيافت
 • خدمات سرورهاي Windows
 • دانلود نرم افزار
 • نصب نرم افزار های مورد نیاز کارمندان دانشگاه
 • نصب و بروز رساني Windows
 • تهيه و ارائه نرم افزارهاي تخصصي
 • ضد ويروس کمپبوتر های کارمندان دانشگاه
 • آپدت و بررسی از وب سایت دانشگاه
 • ارائه سرويس بازخواني و تعويض كلمه عبور
 • ايجاد دسترسي هاي موقت و مهمان
 • ارائه كارتهاي های حاضری الکترونی برای تمامی کارمندان
 • ارائه خدمات تلفون داخلی در هر بخش ها  دانشگاه

بخش ها و حوزه ها فهالیت این بخش در دانشگاه

 • حوزه آموزش
 • حوزه اداري و مالي
 • حوزه دانشجويي و اساتید

حوزه آموزش (این حوزه در آینده نزدیک ایجاد میشود)

 • سیستم جامع آموزش
 • سیستم پذيرش
 • سیستم تسويه حساب
 • سیستم حق التدريس و حق التحقيق
 • سیستم ارزشيابي اساتيد

 

حوزه اداری و مالی

 • سیستم دبيرخانه و گردش مكاتبات که در آینده نزدیک ایجاد میشود
 • سیستم پرسنلي و حقوق دستمزد
 • سیستم انبار و اموال در آینده نزدیک ایجاد میشود
 • سیستم حضور و غياب

حوزه دانشجوی و اساتید

 • سیستم الکترونیکی پرونده دانشجویان که بنام سیسم دانشگاهی سیب یاد میشود
 • سیستم ارزيابي اساتید که توسط دانشجویان صورت میگیرد

ایمنی امور صحی و محیط‌زیست

در حال بار گزاری …. .

نخبگان

کانون نخبگان دانشجویان دانشگاه خاتم‌­النبیین(ص)

در پرتوی چشم­‌انداز، مأموریت و تحقق اهداف استراتژیک دانشگاه خاتم­‌النبیین(ص) بسترسازی برای تربیت نیرویی انسانی متعهد و متخصص، تولید علم، شکوفایی تفکر خلاق، نهادینه‌­سازی فرهنگ شایسته‌­سالاری و نخبه گرایی، یکی از اهداف مهم و استراتژیک این دانشگاه می­باشد. ایجاد کانون نخبگان در همین راستا است. این کانون در سال ۱۳۹۵ با موافقت ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکترسجادی و پیش­نهاد معاونت محترم علمی تدریسی جناب دکترموسوی و همت بلند دانشجویان پرتلاش و مستعد آغاز به فعالیت نمود. از آنجایی که آموزش تفکر خلاق، تقویت نگاه پرسش­گرایانه و تجربیات علمی در دانشجویان یکی از فکتورهای مهم رسیدن به اهداف استراتژیک دانشگاه است، کانون نخبگان دانشگاه خاتم­‌النبیین(ص) در این راستا اهداف زیر را مد نظر داردد:

 • شناسایی و جذب نخبگان دانشجویی جهت عملی شدن اهداف دانشگاه
 • برگزاری سمینارها، نمایشگاه‌­ها وهمایشهای علمی در سطح دانشگاه و بالاتر
 • حمایت از نخبگان دانشجو و توجه ویژه به مقوله‌­های تحقیقاتی
 • تهیه و انتشار مقالات علمی- آموزشی
 • ایجاد ارتباط موثر و کارآمد بین دانشجویان و مسئولان تصمیم‌­گیر و هیأت علمی به­منظور ارتقای کیفیت آموزش و فرایند پژوهش
 • شرکت در المپیادهای علمی و فراهم ساختن زمینه ادامه تحصیل در مقاطع بالای تحصیلی
 • برگزاری صنوف و کارگاه­‌های آموزشی

شایان ذکر است که کانون نخبگان در سال تحصیلی ۱۳۹۵اولین همایش دانشجویی خود را تحت عنوان “بررسی چالش­‌های آموزش در افغانستان” با حضور ریاست محترم دانشگاه، معاونت علمی تدریسی، اساتید گران قدر از دانشکده­ ‌های مختلف و دانشجویان برگزار نمود و به بررسی مشکلات آموزشی و همچنین ارایه راهکارهای مناسب و عملی در خصوص رفع آن­ها پرداخت.

امور آزمایشگاه‌ها

در حال بار گزاری …. .

تسهیلات

در حال بار گزاری …. .

کمیته اخلاق پژوهش

در حال بار گزاری …. .

نشرآثار علمی پژوهشی

در حال بار گزاری …. .

حیوان خانه

در حال بار گزاری …. .

ارتباط مستقیم با معاونت پژوهشی

در حال بار گزاری …. .