این سمینارعلمی به ابتکار دانشکده طب معالجوی و با همکاری آمریت فرهنگی و آمریت تحقیقات علمی امروز پنچ شنبه مورخ ۲۱/ ۹/ ۱۳۹۹
در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار گردید. در این سمینار علاوه بر معاونت محترم علمی-تدریسی، معاونت محترم اداری- مالی، آمریت محترم تحقیقات، اساتید محترم دانشگاه و شمار زیادی از دانشجویان، ریاست محترم صحت عامه ولایت غزنی نیز حضور داشتند.
برنامه با تلاوت زیبای کلام الله مجید توسط علیرضا حسینی و پخش سرود ملی کشور آغاز گردید. در ادامه داکتر آصف لعلی سرپرست محترم دانشکده طب ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و حاضرین، بطور مختصر در مورد اهمیت موضوع سمینار صحبت نمودند. سخنرانان اصلی سمینار جناب داکتر حبیب عصمت، داکتر حمید الله مهدی زاده و جناب داکتر نیکمل بودند. داکتر عصمت در باره تاریخچه، نحوه انتقال، بیماری زایی و مراحل تکثیر ویروس اچ آی وی صحبت نمود. داکتر مهدی زاده سرپرست معاونت دانشکده طب در مورد بیماری ایدز، اعراض و علایم کلینیکی این بیماری، نحوه تشخیص و تداوی آن و همچنین در مورد راه های جلوگیری از آلوده شدن به این بیماری ایراد سخن نمود.
داکتر ظاهرشاه نیکمل ریاست محترم صحت عامه ولایت غزنی در مورد شیوع بیماری ایدز در سطح جهانی، در سطح افغانستان و در سطح ولایت غزنی صحبت نموده و در باره امکانات خدماتی موجود در پیوند به این بیماری در ولایت غزنی، خدماتی که عرضه می شوند و همچنین در مورد برنامه های وزارت صحت عامه برای مبارزه با این بیماری معلومات جامع ارائه نمودند.
در ادامه جناب استاد محمد یوسف رضایی معاونت محترم علمی-تدریسی دانشگاه از برگزار کنندگان و دست اندر کاران این سمینار علمی بخصوص از سرپرست و اعضای دانشکده طب که ابتکار برگزاری این سمینار را داشتند، تقدیر نمود. برنامه با دعای جناب استاد حاجی محقق به پایان رسید.