دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خاتم النبیین(ص) غزنی با همکاری آمریت تحقیقات علمی و آمریت فرهنگی-تربیتی دانشگاه، امروز دو شنبه مورخ 11/9/1398 سمینار علمی تحت عنوان «حکومت داری محلی، فرصت ها، چالش ها و راهکارها» را در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار نمود. در این سمینار علاوه بر حضور معاونت علمی-تدریسی و معاونت اداری-مالی، اساتید محترم دانشگاه و شماری زیادی از دانشجویان، مسولین ادارات دولتی محلی، فرهنگیان، مسولین احزاب سیاسی و اعضای نهادهای اجتماعی و فرهنگی نیز شرکت کرده بودند.
برنامه با تلاوت آیات کلام الله مجید توسط محمد باقر هاشمی آغاز و با پخش سرود ملی ادامه پیدا کرد. سخنران اول دکتر سید لیاقت علی موسوی ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی بود که ضمن بیان رویکردهای علمی موجود در ارتباط با بررسی حکومت و حکومت داری، طرح موضوع نموده و ضرورت برگزاری سمینار را بیان کردند. سخنران دوم دکتر شاه ولی اصغری آمریت تحقیقات علمی دانشگاه بود. دکتر اصغری در مورد نظام بسیط و مرکب صحبت نموده و با رویکرد حقوقی نظام موجود افغانستان و جایگاه حکومت محلی را بررسی نموده و عنوان کردند که ثبات سیاسی و امنیت محصول مشارکت مردم و مشارکت مردم محصول توزیع برابر قدرت می باشد. توزیع برابر قدرت محصول نظام فدرالی است که در آن حکومت های محلی دارای قوای سه گانه مستقل هستند که البته تعیین صلاحیت ها و وظایف حکومت های محلی در چارچوب قانون اساسی واحد فدرال مرکزی تعریف می شود.
سخنران سوم سید نجیب الله وجاهت آمریت فرهنگی-تربیتی دانشگاه بود که در پیوند به پارادایم حکومت داری خوب که در آن دولت به تنهایی پاسخگو نیازمندی های جامعه نیست و تعامل میان دولت، جامعه مدنی و بخش خصوصی مهم و سازنده است بحث نموده و عنوان نمود که توجه به حکومت داری محلی در افغانستان با در نظرداشت حکومت داری خوب صورت گرفته و در این راستا مهمترین گامی که تا هنوز برداشته شده است، ایجاد اداره مستقل ارگان های محلی است که کارایی ادارات محلی و مشارکت سیاسی مردم را در سطح ولایات و ولسوالی ها بالا برده است. ایشان فقدان امنیت را مهمترن چالش و مشکلی سد راه حکومت مرکزی و محلی بیان نمود. در ادامه آقای بصیر رئیس عدلیه ولایت غزنی از ضرورت پیوستن افغانسان به کاروان جاری در جهان در عرصه های مختلف از جمله حکومت داری خوب که در آن هویت ملی تثبیت شده، منافع ملی تعریف شده، شفافیت، پاسخگویی و مشارکت مردم وجود دارد.
سخنران بعدی جناب استاد رضایی معاونت علمی-تدریسی دانشگاه بود که در مورد معیارهای نظام های اداری صحبت نموده و دلیل توجه به حکومت داری محلی را مهاجرت (مهاجرت های درون کشوری روستا به شهر)، افزایش جمعیت شهرها و احساس نیازمندی به مدیریت شهری عنوان نمودند.
سخنران آخر جناب استاد حاجی محمد رحیمی بود. ایشان در مورد چالش های حکومت داری محلی در افغانستان و راهکارهای موجود صحبت نموده و موجودیت فساد اداری، ناامنی، عدم پاسخگویی و عدم توزیع عادلانه قدرت را از چالش های مهم حکومت داری و حکومت داری محلی در افغانستان عنوان نمودند.
در پایان نتایج مسابقه کتابخوانی (قانون اساسی افغانستان) که دو روز قبل برگزار گردید، اعلان و از کسانیکه مقام برتر را در این مسابقه گرفته بودند تقدیر و جوایزشان اهدا گردید.