پنجمین و ششمین دوره جشن فراغت پوهنتون خاتم النبیین (ص) شعبه غزنی در مرکز ثقافت اسلامی شهر با حضور گسترده دانشجویان، خانواده ها و مهمانان گرامی شان، ریاست محترم دانشگاه، اساتید و کارمندان و همین طور علمای شهر، مقامات حکومت ا.ا.ا ، نهادهای مردمی و متنفذین قومی برگزار گردید.
در این مراسم با شکوه در همان ابتدای برنامه، پس از قرائت قرآن کریم، جناب استاد محمد یوسف رضایی، معاون علمی ـ تدریسی دانشگاه، پیام صاحبان امتیاز پوهنتون را قرائت نمود.
محورهای اصلی پیام صاحبان امتیاز، جناب دکتر عبد القیوم سجادی و الحاج جواد محسنی، بدین شرح است:
1- جشن فراغت آغاز بهار دانش و به ثمر نشستن سال‌ها مجاهدت علمی اساتید فرهیخته و گرانمایه و ثمره تلاش های بی وقفه جستجوگران دانش و خرد ورزی است. برگزاری این جشن را به همه دانشجویان عزیز، مردم عزتمند و مسلمان ولایت غزنی، رییس، مسئولین و اساتید پوهنتون دینی و عصری خاتم النبیین (ص) تبریک می گوییم.
2- در تفکر دینی علم و دانش توأم با ایمان و اخلاق بالاترین معیار ارزش و باعث رفعت منزلت و جایگاه انسان در نزد خداوند و جامعه اسلامی است. برتری طلبی بر معیار قوم و نژاد، ثروت و دارایی، موقعیت سیاسی و منزلت اجتماعی در منطق اسلامی نفی گردیده و در مغایرت با دستورات شریعیت اسلامی است.
3- دین اسلام به عنوان کامل ترین و آخرین ترین دین آسمانی و الهی، برای نیازهای مادی و معنوی انسان و تنظیم مناسبات دنیوی و اخروی بشر دستور العمل و دیدگاهای روشن و منطقی را بیان داشته است. از این منظر فرهنگ و تمدن اسلامی بر بناد شریعت جامع و توانمند و دستگاه اعتقادی خردگرا، نظام اخلاقی و سیاسی متناسب با نیازهای زمانه و پاسخگو به مقتضیات عصری، استوار می باشد. ظرفیت بلند فرهنگ و تمدن اسلامی از یکسو و نگاه جامع و فراگیر این نظام نسبت به نیازهای مادی و معنوی بشر و در نهایت اهتمام همزمان این دین اسمانی به دنیا و اخرت ، توجه همزمان به علم و دین، نو گرایی و دینداری، متدین ماندن و متمدن بودن، اسلام را در جایگاه دین همیشه جاوید جهانی و زنده قرار می دهد.
4- در جهان کنونی که توسعه اجتماعی و ترقی حیات مدنی انسان بر بنیان دانش و گسترش علم استوار است، جامعه اسلامی ما بیش از هر زمان و هر جامعه دیگر نیازمند تولید دانش و گسترش خردگرایی است. کشور اسلامی ما که روزگاری مهد تمدن، فرهنگ و ثقافت اسلامی بود، طی سالهای اخیر با عقب ماندگی های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی روبرو است. تنها راه بیرون رفت از وضعیت نابسامان کنونی و تنها مسیر مقابله با توطیه های خارجی و تنها راهکار عینی برای تحکیم اخوت و برادری اسلامی همانا گسترش علم و دانش همراه با ارزشهای اخلاقی و اندیشه دینی است.
5- رسول گرامی اسلامی ما را به ترویج و فراگیری علم نافع دستور می دهد. علم نافع و راهگشا دانشی است که توام با اخلاق و دینداری است. چنین علمی، عالم و دانشمند را در قبال سرنوشت خود، مردم و جامعه خویش مسئول و مکلف می سازد. علم توام با اخلاق در واقع وسیله ای است که جامعه اسلامی را همزمان از از دینداری و نوگرایی، ارزش مداری و زندگی عصری، سعادت دینی وعزت دنیوی برخوردار می سازد. ترویج چنین علمی از مصادق مجاهدت در راه خداوند است.
6- به باور ما ریشه بخش عظیم نابسامانی های امروز جامعه ما نبود علم و آگاهی و کمبود حضور باورها و اموز های دینی در عرصه های مختلف زندگی اجتماعی و فردی جامعه ماست. جهل و تعصب، نگاه های تنگ نظرانه قومی، مذهبی و زبانی و در نهایت انحصار و تمامیت طلبی در عرصه های مختلف زندگی همه و همه ناشی از نبود علم و دانش و کمبود تعهد دینی و اخلاقی است. و تنها راه بیرون رفت از بابسامانی های موجود گسترش علم و دانش همراه با دینداری و ایمان گرایی است.
7- برای رقم زدن جامعه مطلوب و آرمانی متناسب با ارزشهای اسلامی ما نیازمند رهبران متخصص و متعهد هستیم که با برخورداری از توانمندی و ظرفیت علمی و اخلاقی و با استفاده از سلاح برنده علم و دین، تعلیم و تربیت برای ساختن جامعه آباد و آزاد، جامعه عادلانه و انسانی و جامعه ارزشگرا و فارغ از هر نوع تبعیض و تعصب همت گماراند. امیدوارم نیروهایی که اینک با کوله باری از علم و دانش وارد عرصه خدمتگذاری به جامعه اسلامی می شوند، با موفقیت روز افزون و درک عمیق تر نسبت به مسؤلیت و رسالت خویش بتواننند مصدر خدمتگذاری به جامعه اسلامی افغانستان قرار گیرد.
8- پوهنتون خاتم النبین غزنی که با توکل به خداوند و با همت مسؤلین و اساتید دلسوز و خدمت گذار اینک پنجمین و ششمین جشن فراغت خود را در دیار سنایی و شهر اولیاء و صلحاء برگزار می کند، افتخار دارد که از آغاز با شعار تعهد و تخصص، تاکید بر توامیت علم و دین، تعلیم و تربیت وارد عرصه ارایه خدمات علمی و اکادمیک به جامعه اسلامی افغانستان گردید. این مرکز علمی اینک با تقدیم نمودن بیش از یک هزار دانشجوی متعهد و متخصص گام های بلندی را در ترویج علم و دانش برداشته است.
9- در اخیر ضمن تبریک مجدد فراغت دانشجویان عزیز، از تلاش های بی وقفه و شبانه روزی همکاران فرهیخته و گرامی ام در دانشگاه خاتم النبین شعبه غزنی و بویژه ریاست محترم این شعبه جناب استاد حبیبی و اساتید فرهیخته و فرزانه، صمیمانه ابراز سپاس و امتنان می نمایم. اساتید و همکاران عزیزم که با تمام محدودیت های زندگی و نگرانی های امنیتی با صبر و بردباری با انگیزه درونی برای خدمت و با ایمان دینی برای مجاهدت در راستای ترویج و گسترش علم، با درایت و دلسوزی تمام به تربیت نیروهای متعهد و متخصص همت گمارده اند که امروز ثمره زحمات چندین ساله شان به بار نشسته است.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
داکتر عبدالقیوم سجادی و الحاج جواد محسنی(صاحبان امتیاز دانشگاه خاتم النبیین)