این مراسم که با حضور اساتید، علما، بزرگان، متنفذین و تمامی اقشار جامعه در پوهنتون خاتم‌النبیین(ص)‌شعبه غزنی برگزار گردید بخش اول آن شامل ختم قرآن مجید توسط مهمانان و بخش دوم آن مطابق آجندا با تلاوت قرآن مجید توسط قاری محترم مراسم آغاز و با مدیریت جناب آقای دکتر موسوی ادامه یافت.
سپس جناب آقای دکتر هاشمی به نمایندگی از دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) شعبه غزنی حضور مهمانان را خیر مقدم گفته و به ذکر ویژگی‌های حضرت آیت الله العظمی محسنی (ره) پرداخت. همچنان آقای حکیمی، نماینده‌ی دانشجویان دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)‌شعبه غزنی با خوانش مقاله‌ای، فقدان آن فقیه بلندآوازه‌ی کشور را خلا بزرگی برای جامعه‌ی اسلامی دانست.
در ادامه‌ی برنامه، جناب مولوی عبدالصبور قریشی از علمای جید ولایت غزنی، حضرت آیت الله العظمی محسنی (ره) را شخصیت کم‌نظیر جامعه‌ی اسلامی افغانستان دانسته و یادآوری کردند که خدمات آن فقیه مجاهد در راستای ترویج اندیشه‌ی اخوت و برادری میان مذاهب اسلامی فراموش نشدنی است.
مراسم با سخنان حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای اصغری ادامه یافت. ایشان اندیشه‌های آیت الله العظمی محسنی را در سه بعد: یادگیری دین، تبلیغ دین و دفاع از دین در حوزه‌ی نظری و عملی به بررسی گرفته، یادآوری کردند که حضرت آیت الله العظمی محسنی(ره) صرفا به تبلیغ از اخوت و برادری اکتفا نکرده بلکه در عمل اقدامات قابل توجهی را در این راستا انجام داده اند. وی ضمن قدردانی از ریاست محترم دانشگاه جناب دکتر حبیبی، اساتید و همکاران این پوهنتون در راستای ترویج اندیشه‌ی دینی و اسلامی، این پوهنتون را یکی از دستآوردهای مهم موسس فقید آن خوانده و برای روح آن عالم مجاهد دعا کردند.