روز چهار شنبه مورخ ۵ سنبله سال ۱۳۹۹، مراسم گرامی داشت از عاشورای حسینی در دانشگاه خاتم النبیین غزنی برگزار گردید. این مراسم که با حضور رئیس محترم ریاست حج و اوقاف ولایتی غزنی، حاج آقای الیاسی مسول مدرسه علمیه فاطمه الزهرا، ریاست محترم دانشگاه جناب دکتر حبیبی، معاونت علمی-تدریسی جناب استاد رضایی، معاونت اداری – مالی جناب استاد فهیمی، اساتید بزرگوار دانشگاه و حضور پر شور دانشجویان همراه بود، از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۰:۳۰ قبل از ظهر به مدت یک ساعت در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار گردید. در این برنامه سخنرانان پیرامون مقام و جایگاه امام حسین(ع)، فلسفه قیام امام حسین و ضرورت تبلیغ و انتقال آن برای نسل های بعدی، ویژگی های قیام امام حسین و درس های که می توان از آن گرفت و اهمیت محبت اهل بیت، صحبت نمودند.
برنامه با مقدمه مجری (سید نجیب الله وجاهت) و تلاوت آیات کلام الله مجید توسط علیرضا حسینی یکی از محصلان رشته طب معالجوی آغاز گردیده و با دکلمه شعر توسط با نو فرزانه حسنی ادامه یافت. سخنران اول برنامه آقای استاد دکتر نظری بود. دکتر نظری ضمن خوش آمد گویی به مهمانان، در مورد مقام امام حسین و نقشی که آن امام برای بقا و زنده نگهداشتن دین اسلام ایفا نمودند، صحبت نموده و امام حسین را محور وحدت جهان اسلام عنوان کرده و توجه به وحدت اسلامی را، رسالت علماء، اساتید و دانشجویان قرار دادند.
سخنران دوم جناب قاری حفیظ الله سلام رئیس حج و اوقاف ولایت غزنی بود. آقای سلام ضمن تشکر و قدر دانی از ریاست، اساتید و دانشجویان دانشگاه خاتم النبیین برای برگزاری این برنامه معنوی و مهم، در مورد مقام امام حسین، فلسفه قیام عاشورا و چگونگی نگاه کردن به عاشورای حسینی صحبت نموده تاکید کردند که امام حسین (ع)و عاشورای حسینی مظهر وحدت اسلامی و متعلق به تمام مسلمانان جهان است. ایشان بیان داشتند که علماء و بزرگان رسالت دارند تا فلسفه عاشورا را تبیین و به نسل های بعدی منتقل کنند.
حاج آقای الیاسی سخنرانی سوم برنامه بود. آقای الیاسی دلایل ماندگاری قیام عاشورا، تفاوت قیام عاشورا با انقلاب های دیگر را به بحث و بررسی گرفته و بر درس هایی که می توان از نهضت عاشورا گرفت، تاکید نمودند. برنامه با دعای اختتامیه توسط آقای الیاسی به پایان رسید.